Płyta elektryczna czy gazowa, a może ceramiczna – co wybrać?

Płyta elektryczna czy gazowa? W tej kuchni - płyta elektryczna

Przy urządzaniu kuchni prędzej czy później może dojść do dylematu – płyta elektryczna czy gazowa? A może ceramiczna albo indukcyjna? Nad tym zagadnieniem warto się dobrze zastanowić. W odróżnieniu od wielu innych elementów kuchennego wyposażenia, płyta grzewcza musi być dobrze dopasowana do wymagań mieszkańców. Zarówno gazowa, indukcyjna, jak i płyta ceramiczna ma wady i zalety, które należy poznać przed zakupem.

Płyta grzewcza to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów kuchni. Bez niej trudno wyobrazić sobie codzienne przyrządzanie posiłków, zwłaszcza dla większej ilości osób. Ponieważ jest użytkowana niemal każdego dnia, najlepiej wybrać taką, która będzie optymalnie dostosowana do potrzeb i preferencji domowników. Oto krótki porównanie płyty indukcyjnej i ceramicznej oraz gazowej, które może pomóc Ci zdecydować – płyta elektryczna czy gazowa?

Płyta indukcyjna

Zalety indukcji

Ten rodzaj płyty grzewczej wykorzystuje zjawisko indukcji. Polega ono na wymianie energii między cewkami a naczyniami pod wpływem zmiennego pola elektromagnetycznego. Efektem są powstające na dnie naczyń prądy wirowe, dzięki którym garnki i znajdujące się w nich jedzenie nagrzewają się. Główną zaletą tej nowoczesnej technologii jest z całą pewnością nagrzewanie tylko tej części płyty na której stoi naczynie, i to w takim stopniu, w jakim ciepło odda sam garnek. Płyta indukcyjna to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na pełnym bezpieczeństwie w kuchni i komforcie czyszczenia.

Słabe strony płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjnej nie można kupić w wersji zintegrowanej w wolnostojącym piekarnikiem. Jedyna opcja to urządzenie po zabudowę. Warto także pamiętać, że ten rodzaj płyty wykorzystuje prąd, co może wpływać na koszty energii.

Płyta gazowa

Płyta elektryczna czy gazowa - w tej kuchni gazowa prezentuje się świetnie

Zalety kuchenki gazowej

To tradycyjny model płyty z palnikami gazowymi. Co ciekawe, nowe wersje płyt gazowych można zakupić w wersji bez płomienia. Zaletą nowoczesnych urządzeń jest także mechanizm samoczynnego odcięcia gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia. Na płycie gazowej znajdują się ruszty, które mogą być połączone w jedną całość, dwie części lub oddzielne na każdy palnik. Kuchenki gazowe występują obecnie w różnych kolorach i wzorach. Ich atutem jest rónież możliwość zakupu w wersji zintegrowanej z piekarnikiem.

Wady kuchni gazowej

Odsłonięte palniki z płomieniem to ryzyko podpalenia lub poparzenia. Ten rodzaj płyty nie jest tak łatwy w czyszczeniu jak gładka płyta indukcyjna.

Płyta ceramiczna

Zalety kuchni ceramicznej

Dla osób szukających bezpiecznych rozwiązań dobrym pomysłem może być też płyta ceramiczna. To urządzenie nie posiada żadnych wystających palników, składa się z płaskiej płyty podzielonej na cztery lub więcej pól grzewczych. Pod płytą znajdują spirale elektryczne lub lampy halogenowe, które nagrzewają całą powierzchnię.

Wady ceramicznej kuchenki

Płyta ceramiczna nie posiada wystających gałek, jednak trzeba pamiętać, że w odróżnieniu od płyty indukcyjnej, przy uruchomieniu cała jej powierzchnia nagrzewa się w jednakowym stopniu. Warto mieć to na uwadze, jeśli w domu znajdują się małe dzieci.

 

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy lepsza będzie płyta elektryczna czy gazowa, zajrzyj tutaj.

 

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.