Lunatykowanie – skąd się bierze i jak je leczyć?

Lunatykowanie, dyssomnia - to tylko dwa przykłady parasomni

Coraz więcej osób na świecie cierpi z powodu róznego typu zaburzeń snu. Te zjawiska pojawiają się u osób w każdej grupie wiekowej, dotykają zarówno dzieci jak i dorosłych. Czasem problemy ze snem znikają same, niestety znacznie częściej pozostają aktualne przez całe życie. Co zrobić, gdy dotknie nas somnabulizm?

Parasomnie – nie tylko lunatykowanie!

Najkrócej mówiąc, parasomnie to zaburzenia, których występowanie połączone jest ze specyficznymi zachowaniami, jakie przy normalnym typie snu po prostu nie występują. Parasomnie to na przykład lęk nocny, jak również somnabulizm, porażenie senne czy też zaburzenia lękowe, które pojawiają się w trakcie snu.


Dyssomnia

Jednym z zaburzeń jest dyssomnia. W skrócie – polega to na rozregulowaniu się zegara biologicznego. Organizm myli spanie ze stanem czuwania, skutkiem czego nie jesteśmy w stanie spać w nocy ani przebudzić się wraz z nastaniem dnia.

Lunatykowanie

Somnabulizm, określany również mianem lunatykowania, to jedno z tych zaburzeń, które potrafią być naprawdę brzemienne w skutkach. Chorzy, którzy doświadczą tego zaburzenia, potrafią nawet w środku nocy nieświadomie wstać z łóżka i wykonywać różne czynności – od bezcelowego chodzenia po mieszkaniu aż po uruchamianie różnych urządzeń.

Lunatykowanie dzieci także zdarza się dość często. Zwykle jednak znika w okresie dojrzewania.

Zmora senna

Zaburzenia snu to również koszmary, które pojawiają się w nocy. Śnią się nam straszne, przerażające sny, które powodują przebudzenie. A nawet jeżeli już się budzimy i jesteśmy tego świadomi, to przez jakiś czas po obudzeniu się doświadczamy mocnego bicia serca i innych fizycznych objawów lęku.

Zdrowy sen - pomoże materac z pianką memory

Parasomnia – leczenie


Bardzo wiele zaburzeń snu występuje w związku ze zmianami w życiu. Stresujące sytuacje – na przykład ślub, rozwód, ale też śmierć kogoś bliskiego lub zmiana miejsca zamieszkania – wszystko to może powodować znaczne pogorszenie się jakości snu. Gorzej jednak, jeżeli mamy problemy z zasypianiem, a żadna z tych sytuacji nas nie dotyka. Co robić w takiej sytuacji?

Czy lunatykowanie i inne zaburzenia snu mają przyczyny fizyczne?

Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń snu są problemy zdrowotne, często w zakresie, który nie jest bezpośrednio związany ze spaniem. Przykładowo, refluks czy też ból kręgosłupa mogą powodować problemy z zasypianiem. Podobnie zresztą jak źle dobrany materac. Albo zużyty. Jakie to ma znaczenie?


Zbyt miękki materac nie jest dobry, ponieważ dosłownie zapadamy się w nim. W rezultacie, nasze ciało utrzymuje niepoprawną pozycję, co z kolei powoduje nadwyrężenie różnych mięśni. W szczególności dotyka to karku oraz szyi.

Z kolei zbyt twardy materac również może powodować problemy ze snem. W takich warunkach nasze ciało zwyczajnie nie odpoczywa.

Jak rozwiązać te problemy? Remedium będzie materac z pianką memory – przynajmniej można rozważyć zakup takiego. To rozwiązanie, które pozwoli na szybkie dopasowanie się do krzywizn naszego ciała. Pod wpływem jego ciężaru materac ugina się tylko w wybranych miejscach, skutkiem czego nasze ciało otrzymuje prawidłowe podparcie i odpoczywa.


>>> Ciekawią Cię takie tematy, jak lunatykowanie i inne zaburzenia snu? Czytaj więcej. 

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.