Co wpływa na jakość snu?

Ból głowy z niewyspania

Sen jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia. Gdy śpimy, regeneruje się nie tylko mózg, ale i całe ciało. To także czas, w którym pozbywamy się różnego rodzaju toksyn. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby zadbać o odpowiednią jakość snu. To ma bezpośrednie przełożenie na to, jak się nam żyje.

Co dokładnie ma wpływ na jakość tego jak śpimy? Kilka czynników. Po pierwsze – miejsce, do którego udajemy się na spoczynek, czyli sypialnia. Jej wystrój nie może być przypadkowy. Warto zadbać o odpowiednią izolację tego pomieszczenia, tak aby udało nam się zatrzymać niepożądane dźwięki na zewnątrz.

Nie mniej ważne są też kolory, w jakich utrzymane są ściany tego pokoju. Najlepiej postawić na szarość, ewentualnie inne neutralne odcienie. Przykładowo, bardzo chwalona przez specjalistów jest w tym kontekście zieleń. To jedna z tych barw, które pozytywnie wpływają na zmniejszanie stresu. Istotne jest też ograniczenie dopływu światła. Warto pamiętać o tym, że nawet niewielka jego ilość może zakłócać dobry sen. Dlatego – zadbajmy o to, by do sypialni trafiało jak najmniej światła, przynajmniej na czas, w którym śpimy.

Dla jakości snu spore znaczenie ma również temperatura, jaka panuje w sypialni. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, wcale nie jest dobrze, gdy jest tam za ciepło. Specjaliści podkreślają, że idealną temperaturą dla snu są okolice 18 stopni Celsjusza.

Jakość snu a materac

Jeżeli postawimy na niezbyt komfortowy materac, jest ryzyko, że w trakcie spania co chwilę będziemy przewracać się z boku na bok. A to już krótka droga do znacznego pogorszenia się jakości snu. Nasze ciało w ten sposób reaguje bowiem na niewygody. Dlatego tak istotne jest wybranie materaca, który będzie w stanie rzeczywiście zapewnić nam komfort. Tu nie warto oszczędzać!

Regularność

Na jakość snu duży wpływ ma regularność. Mamy, oczywiście, świadomość, że w dzisiejszym mocno zabieganym świecie, trudno jest ją utrzymać, lecz jeżeli zależy nam na dobrej jakości snu, to regularność jest konieczna. Co właściwie to znaczy?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wszystkie czynności związane ze snem wykonywać regularnie, o stałych porach. Oczywiście, różnice typu 10-20 minut nie powinny mieć większego znaczenia, ale już znaczne odchylenia w porach o których chodzimy spać, mogą zaburzyć nocny odpoczynek.

Kolejna kwestia to drzemki. Zdecydowanie warto zredukować ich liczbę w ciągu dnia, a nawet jeżeli nam się trafiają, to warto mieć je jak najrzadziej. Chodzi przede wszystkim o to, że jeżeli będziemy regularnie drzemać, to nasz organizm po prostu wcześniej się zregeneruje. W rezultacie, nie będziemy w stanie usnąć w nocy albo jakość snu będzie obniżona

Ekspozycja na światło

Jak ułatwić sobie zasypianie i podnieść jakość snu? Zasypiać w ciemności!

Warto unikać ekspozycji na światło tak bardzo jak to tylko możliwe. I nie dotyczy to wyłącznie oświetlenia domowego, lecz przede wszystkim także wszelkiego rodzaju ekranów – czy to smartfonów czy też komputerów. Na co najmniej godzinę przed planowanym zaśnięciem wyłączajmy wszelkie ekrany.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.