Studia za granicą

studia za granicą - trudne, ale nie niemożliwe

Każdy ambitny, młody człowiek chce zdobyć wykształcenie, które otworzy przed nim drzwi do kariery zawodowej. Ogromną szansą jest wyjazd na studia za granicą. Możliwość takiego wyjazdu nie trafia się często, dlatego warto z niej skorzystać. Studia za granicą pozwalają zdobyć cenne kwalifikacje zawodowe, ale też umożliwiają naukę języka obcego w najlepszym środowisku, a także zawarcie wielu ciekawych znajomości. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na wyjazd na studia zagraniczne? I jak zorganizować logistycznie taki wyjazd?

Studia za granicą – jedyna taka szansa w życiu?

Jak już wspomnieliśmy, wyjazd na studia za granicę daje niepowtarzalne możliwości nauki języka obcego. Oczywiście nie oznacza to, iż nie ma innych możliwości nauki języka, ale dopiero posługiwanie się nim na co dzień oraz słuchanie go każdego dnia daje możliwość opanowania płynnej mowy i właściwego akcentu. Żaden, nawet najlepiej przygotowany kurs, nie zastąpi przebywania kilku miesięcy w środowisku, w którym niemalże cały czas trzeba posługiwać się językiem obcym. Taka nauka jest też o wiele ciekawsza i przyjemniejsza niż nauka stacjonarna z książek.

Studiowanie w innym kraju to także świetna opcja dla miłośników podróży i zwiedzania. Studenci mają przecież także czas wolny, który mogą wykorzystać na poznawanie regionu, nowej kultury, a także wycieczki krajoznawcze. Niektóre uczelnie uwzględniają nawet w swoim programie edukacyjnym takie wycieczki, co jest dodatkowym ułatwieniem dla studenta przybywającego do nowego miejsca zza granicy.

studia za granicą, nauka nad morzem

Kolejną zaletą studiowania za granicą jest okazja do usamodzielnienia się i lepszego poznania samego siebie. Młody człowiek, który dopiero wkracza dorosłość, ma niepowtarzalną okazję na usamodzielnienie się. Nawet jeśli może liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziny, odtąd sam musi zadbać o takie sprawy, jak opłacenie rachunków, dbanie o mieszkanie czy robienie zakupów. To wymaga wzięcia na siebie pewnej odpowiedzialności, a co za tym idzie, pracy nad swoimi słabościami.

Jak się przygotować na wyjazd na studia za granicę?

Studia za granicą to ogromne przedsięwzięcie. Aby nie zakończyło się fiaskiem, należy się do niego dobrze przygotować. Podstawą jest zebranie informacji na temat miasta, do którego się wybieramy, a zwłaszcza tego, gdzie znajduje się uczelnia, jak jest skomunikowane miasto, ile kosztuje życie codzienne. Ta wiedza pozwoli nam zadecydować o kolejnej ważnej sprawie, czyli gdzie zamieszkać. Do wyboru mamy wynajem mieszkania lub akademika. Wiele zależy od wysokości cen, a także lokalizacji. Jeżeli na przykład nie posiadamy samochodu, ważniejsza okaże się lokalizacja – im bliżej, uczelni, tym lepiej. Ze względów bezpieczeństwa dobrze byłoby wyjechać na studia za granicę ze znajomym, z którym można też wynająć mieszkanie. Obecność kogoś bliskiego ułatwi przystosowanie się do nowej sytuacji i okolicy. Im wcześniej rozpoczniemy te przygotowania, tym pewniej będziemy się czuć w dniu wyjazdu. Dzięki temu też wyjazd na studia za granicę będzie źródłem ekscytacji i radości, a nie przerażenia i wątpliwości.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.