Erasmus – jak się dostać? Co warto wiedzieć o tym programie studenckim?

Erasmus pozwala studiować za granicą

Możliwość szkolenia się za granicą to marzenie wielu studentów i jednocześnie szansa na zupełnie nowe możliwości zawodowe. Jednym z takich programów jest Erasmus, czyli w skrócie wymiana studencka. Studenci mający możliwość skorzystać z takiej wymiany stają przed ogromną szansą. Mogą podszlifować znajomość języka obcego, poznać kawałek świata, a także nowe osoby. To z pewnością wielka przygoda! Ale jak się dostać na Erasmus? Jakie wymagania należy spełnić? I jak w praktyczny sposób się przygotować do takiego wyjazdu?

Erasmus – podstawowe informacje

Program Erasmus obejmuje obecnie 28 różnych krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, a także 4 kraje objęte współpracą w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Są to: Lichtenstein, Norwegia, Islandia i Szwajcaria; krajem kandydującym jest Turcja.

Nazwa Erasmus wywodzi się od imienia uczonego epoki renesansu, Erazma z Rotterdamu. Jest on swego rodzaju pionierem w byciu studentem wszechstronnym, czyli uczącym się na różnych kierunkach i różnych akademiach. Jest on też świetnym przykładem tego, że podróże kształcą, nic zatem dziwnego, że wybrano go na patrona nauki, a jego imię stało się inspiracją do nazwania programu Erasmus. Nazwa ma oczywiście wymiar symboliczny i ma wskazywać, jaki przyświeca cel tej inicjatywie. Program Erasmus rozpoczął się z dniem 15 czerwca 1987 roku, za zgodą Komisji Europejskiej.

Co zyskują studenci przystępujący do programu Erasmus?

Organizatorzy międzynarodowej wymiany studentów dobrze przemyśleli każdy aspekt programu. Zadbano między innymi o współpracę europejskich szkół wyższych, odpowiednie dopasowanie toku studiów, stypendia dla studentów, wysyłanie studentów na kilkumiesięczne praktyki do instytucji i firm w różnych krajach europejskich, a także wymianie nauczycieli i wykładowców akademickich między partnerskimi uczelniami w celach szkoleniowych i dydaktycznych.

erasmus program wymian studenckich

Program Erasmus przeznaczony jest zarówno dla studentów, którzy mogą odbyć okresową edukację w wybranym przez siebie kraju, jak i dla pracowników naukowych uczelni, którzy chcieliby poszerzyć swoje kompetencje oraz zdobyć doświadczenie z pracy na uczelniach zagranicznych. Z kolei z programu nie mogą skorzystać osoby przebywające na urlopie dziekańskim, osoby, które nie zaliczyły semestru, a także ci, którzy już raz z niego korzystali. Więcej o idei programu Erasmus i wymaganiach, jakie trzeba spełnić, by do niego przystąpić, można przeczytać TUTAJ.

Jak się przygotować na wyjazd w ramach programu Erasmus?

Jeżeli już udało nam się dostać do programu Erasmus, musimy zadbać o wiele rzeczy. Wyjazd wiąże się z wieloma zmianami, a główną z nich jest zmiana miejsca zamieszkania na wiele miesięcy. Warto więc odpowiednio wcześniej znaleźć zaufane lokum, w którym będziemy mogli się zatrzymać. Wielu studentów przebywających na wymianie studenckiej chętnie korzysta z prywatnych akademików (np. BaseCamp w Poczdam w Niemczech). Zwykle znajdują się one w dobrej lokalizacji, nieopodal uczelni, są świetnie przygotowane i wyposażone, a przy tym ich wynajem kosztuje mniej niż wynajem mieszkania. Możliwość przebywania w campusie z innymi studentami daje też świetną okazję do zawierania nowych znajomości oraz szlifowania języka obcego. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.