Zdrowa cera a nawilżanie skóry

nawilżanie skóry rano i wieczorem

Problemy natury dermatologicznej są bardzo często oporne w leczeniu. Warto zatem jak najszybciej wyrobić w sobie nawyk prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy. To właśnie ona przez okrągły rok jest najbardziej narażona na działanie różnorakich czynników zewnętrznych, nie zawsze korzystnych dla jej kondycji. Czego potrzebuje zatem nasza cera? Co może jej szkodzić oraz być oznaką jej odwodnienia? Jak nawilżyć skórę, by ten efekt utrzymywał się na dłużej? Kwestie te zostaną szerzej omówione w tym artykule.

Podstawowa potrzeba ludzkiej skóry

Nasza skóra przede wszystkim potrzebuje nawilżania. Dlaczego tak jest? Około 20% wody, z której składa się ludzki organizm, znajduje się właśnie w skórze, a jej odpowiednie nawilżenie to nie tylko gwarancja elastyczności, sprężystości i atrakcyjności. To także niezawodny sposób na zapewnienie organom wewnętrznym naszego ciała właściwego nawodnienia.

Jakie czynniki mogą przeszkadzać w zachowywaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia w skórze? Z pewnością należy do nich nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz smog, stosowanie agresywnych kosmetyków do mycia twarzy, spożywanie małej ilości wody – przy jednoczesnym piciu kawy, czarnej herbaty bądź alkoholu.

Objawy zaburzeń nawodnienia skóry

Jeśli nasza skóra zmaga się z zaburzeniami nawodnienia, trudno jest nie zauważyć objawów tego problemu. Wśród nich należy wymienić: uczucie swędzenia i pieczenia, podrażnienie – w tym pokrzywkę idiopatyczną, brak elastyczności, szarość albo zaczerwienienie, łuszczenie się, a także rozszerzone pory. Wspomniane symptomy mogą pojawiać się stopniowo bądź też wystąpić równocześnie w różnym nasileniu.

Istotną kwestią jest także ustalenie, czy nasza cera zmaga się wyłącznie z brakiem nawilżenia czy też poważniejszym kłopotem – odwodnieniem. Zwykle stawianie takiej diagnozy dobrze jest pozostawić dermatologowi. Niemniej, pomocny może się okazać prosty eksperyment. Wystarczy, że uszczypniemy niewielki fragment skóry, a następnie odciągniemy go i puścimy. Jeśli nasza skóra nie wróci szybko do pierwotnego kształtu, może to oznaczać, że jej równowaga wodnolipidowa jest zaburzona. Wówczas cera wymaga od nas bliższej obserwacji. Co ważne, należy sobie uświadomić fakt, że odwodnieniu może podlegać każdy typ cery – także cera tłusta.

Nawilżanie skóry od środka

Nawadnianie cery to złożony proces. Nie zawsze wystarczy w tym przypadku sam krem do twarzy. Może on bowiem nie dotrzeć do głębszych warstw skóry i nie stworzyć bariery ochronnej, która ułatwi zatrzymywanie wody w tych strefach. Aby nawilżanie twarzy było naprawdę dogłębne i skutecznie, najlepiej jest stosować kilka metod jednocześnie. Najważniejszą z nich jest nawilżanie skóry od wewnątrz. Jak wprowadzić w życie tę strategię?

Nie od dziś wiadomo, że nawodnienie skóry umożliwia picie dużych ilości wody. Jednak sama woda może nie wystarczyć. Skuteczniejszym i zdrowszym sposobem jest jednoczesne spożywanie koktajli warzywno-owocowych. Nawadniają one znacznie lepiej, za sprawą sporej zawartości błonnika i mikroelementów. Na dodatek rozświetlają cerę i nadają jej zdrowy koloryt.

Za odpowiedni poziom nawilżenia skóry, odpowiada też właściwa ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które dostarczane są do organizmu wraz z pożywieniem. Stanowią one budulec wszystkich komórek ciała, w tym skóry. Pozwalają przy tym właściwie funkcjonować błonie komórkowej, a to z kolei przekłada się na lepsze nawilżenie cery. Ich najbogatszym źródłem jest olej lniany. Picie 2 łyżek stołowych dziennie tego specyfiku, korzystnie wpłynie na wygląd skóry.

Japońska pielęgnacja twarzy

japonki zawdzięczają piękną cerę starannemu nawilżaniu skóry

A jak z kolei nawilżać skórę twarzy od zewnątrz? Mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni za punkt honoru uznają jasną, delikatną i sprężystą cerę. Mają więc spore doświadczenie w kwestii dbania o wygląd skóry. A japońska pielęgnacja twarzy zawsze kładzie nacisk na jej nawodnienie. Cztery podstawowe kroki japońskiej pielęgnacji nawilżającej zaczynają się od dokładnego oczyszczenia cery z zalegających na niej zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest całodzienne nawilżanie. Proces ten ułatwia Hada Labo Lotion, czyli japoński nawilżający lotion do częstego stosowania, także na makijaż. Skutecznie zapobiega on utracie wilgoci ze skóry. W japońskich rytuałach pielęgnacyjnych ważną rolę odgrywa również zatrzymywanie wody w skórze, na przykład za pomocą odpowiedniego serum. Istotnym czynnikiem jest też pielęgnacja kompleksowa, czyli stosowanie całych linii kosmetyków, które działają synergicznie, wzajemnie się uzupełniając i wzmacniając swoje działanie.

Zdrowy wygląd naszej cery uzależniony jest od jej odpowiedniego nawilżenia. Pod tym linkiem znajdziesz więcej informacji na temat japońskich praktyk pielęgnacji twarzy.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.