Obiady Czwartkowe a promocja zdrowej kuchni

obiady czwartkowe - nakryty stół

Nazwa Obiady Czwartkowe przywodzi na myśl spotkania organizowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Zamku Królewskim lub w pałacu Łazienkowskim, na którym gromadzili się polscy intelektualiści, ludzie kultury i sztuki. Dzisiejsze Obiady Czwartkowe również odbywają się w wielu prestiżowych miejscach i goszczą przedstawicieli świata kultury i sztuki, jednak przyświeca im zupełnie inny cel. Nasuwają się zatem następujące pytania: co to są obiady czwartkowe, czemu służą, czego można się na nich dowiedzieć i kto jest ich organizatorem? Zagadnienia te zostaną szerzej omówione w niniejszym artykule.

Obiady czwartkowe – główne założenia

Obiady Czwartkowe stanowią cykl spotkań, które poświęcone są promocji zdrowia, głównie właściwego odżywiania. Odbywają się one już od wielu lat w prestiżowych warszawskich restauracjach. W ostatnim czasie wydarzenia te mają miejsce przede wszystkim w urokliwej restauracji Belvedere, zlokalizowanej w Łazienkach Królewskich. We wspomnianych wydarzeniach biorą udział ludzie znani z dużego i małego ekranu, dziennikarze, przedstawiciele świata kultury, sztuki i sportu. Zaproszeni goście prowadzą rozmowy o zdrowiu w różnorakich jego aspektach, w tym na temat prawidłowego odżywiania, edukacji żywieniowej, menu najmłodszych oraz chorób zależnych od diety. Ich dyskusje wzbogacane są wiedzą lekarzy dietetyków oraz Karola Okrasy – mistrza sztuki kulinarnej.

Działalność dobroczynna

Co ważne, każdemu z Obiadów przyświeca dobroczynny cel. Znani goście, uczestniczący w takim wydarzeniu, składają autografy na upominkach, które w późniejszym czasie licytuje się na aukcjach. Zebrane w ten sposób środki finansowe są obecnie przekazywane dla Fundacji Akogo? Natomiast w poprzednich latach wspierano w ten sposób akcję Pajacyk, w ramach działań Polskiej Akcji Humanitarnej.

znajomi przy wspólnym stole

Organizator

Kto jest organizatorem i pomysłodawcą Obiadów Czwartkowych? Mecenasem tych spotkań jest Tomasz Filipiak, założyciel firmy Philipiak Polska, która jest niekwestionowanym liderem naczyń kuchennych na rynku polskim. Istnieje od 2001 roku i skupia takie prestiżowe marki, jak: Philipiak Milano, Kallman, I Disegno oraz Linea Natura.  Firma współpracuje z Instytutem Żywności i Żywienia w Warszawie oraz wieloma innymi placówkami w całej Polsce. Posiada swoje salony w największych polskich miastach – Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu oraz Poznaniu. Grupa Philipiak w aktywny sposób promuje zdrowy styl życia. Świadczą o tym nie tylko najwyższej jakości produkty, ale także prozdrowotna działalność edukacyjna. Sztandarowym jej przykładem są regularnie organizowane spotkania w ramach cyklu Obiady Czwartkowe.

Oferta firmy

Oferta firmy Philipiak obejmuje niezwykle funkcjonalnie wykonane naczynia kuchenne, zestawy sztućców, komplety porcelany, noże kute i ceramiczne, a także naturalne kosmetyki. Co wyróżnia produkty Philipiak Milano? Są wykonane z nieodkształcających się i bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Naczynia tej marki są antyalergiczne, antybakteryjne, z kolei ich dno akumuluje ciepło, przez co są zarazem energooszczędne. Mają też wszechstronne zastosowanie – mogą posłużyć zarówno do gotowania na kuchenkach gazowych, elektrycznych, indukcyjnych, jak i w piekarniku.

Obiady czwartkowe to cykl spotkań poświęconych promocji zdrowego sposobu odżywiania i przygotowywania posiłków. W ramach tych wydarzeń ludzie znani, a także specjaliści do spraw żywienia, omawiają tematy dotyczące zdrowej kuchni. Organizatorem tych spotkań jest grupa Philipiak, słynąca z produkcji jakościowych i bezpiecznych dla zdrowia naczyń i akcesoriów kuchennych. Spotkaniom tym przyświecają też cele charytatywne. Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat Obiadów Czwartkowych i zdrowego sposobu odżywiania, warto odwiedzić stronę  http://www.obiadyczwartkowe.pl/.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.