Materac dla dziecka – jak wybrać odpowiedni?

materac dla dziecka

Jaki materac dla dziecka wybrać, by był nie tylko wygodny, ale przede wszystkim bezpieczny? Przede wszystkim trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się o samych materacach jak najwięcej, by później dokonać odpowiedniego wyboru. Nasz wpis powinien rozwiać wszelkie wątpliwości oraz pomóc w wyborze materaca, który posłuży na lata.

Często można spotkać się z tym, że materace wybiera się tak, by były jak najtańsze. Tymczasem to przedmioty codziennego użytku, na których spędza się nieraz po 8-9 godzin. To mniej więcej jedna trzecia całej doby, a w skali roku to około 120 dni, czyli cztery miesiące. Warto więc odpowiednio przemyśleć wybór materaca, na którym spędzimy tyle czasu, a tym bardziej, kiedy takiego materaca potrzebuje nasze dziecko.

Materac dla dziecka

Jak więc wybrać materac dla dziecka? Na początku należy zdecydować się na sam rodzaj materaca, który będzie dla naszej pociechy najodpowiedniejszy. Same materace można podzielić na kilka typów. Pierwszym z nich będzie materac sprężynowy, czyli tak zwany bonnellowy. Zapewne każdy kiedyś na takim materacu spał i wie, że jego główną częścią są po prostu sprężyny. Obecnie jednak metody produkcji tego typu materacy, znacznie różnią się od tego, co można znać ze swojego dzieciństwa. Zwoje sprężyn są wytrzymalsze, a i sama powłoka z pianki znacznie bardziej wygodna i odporna na odkształcenia. Im więcej zwojów ze sprężynami ma taki materac, tym jest twardszy. To także najtańsza z możliwych dróg, ale nie w przypadku najmłodszych użytkowników.

Materac sprężynowy nie jest dobrym wyborem dla dziecka, które dalej się rozwija. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się rozwiązanie piankowe. Materac piankowy stworzony z termoelastycznego materiału dostosowuje się do wagi oraz kształtu ciała. Gwarantuje doskonałą wentylację, a dodatkowo sam zmienia swoją elastyczność w zależności od temperatury otoczenia. Jako materac dla dziecka nada się więc wyśmienicie.

Jak nie pianka, to co?

Warto także zainteresować się materacami kieszeniowymi. Można powiedzieć, że to lekko zmodyfikowane materacy sprężynowe, ponieważ zwoje zostały pogrupowane i umieszczone w tak zwanych „kieszeniach”. Tym samym sam materac jest bardziej elastyczny, co przekłada się na większą wygodę, ale także i na trwałość. Tutaj warto jeszcze wspomnieć, że same „kieszenie” nie muszą być tylko z wykończeniem sprężynowym. Można je także mieć z wkładem poliuretanowym czy lateksowym. Warto więc przetestować najpierw taki materac na sobie, zanim wybierze się odpowiedni dla dziecka.

Można to zrobić w specjalistycznych sklepach stacjonarnych, ale niektóre firmy oferują także możliwość wypróbowania materaca w domowym zaciszu. Wtedy użytkuje się go przez jakiś czas i sprawdza, czy został odpowiednio do nas dopasowany. Jeżeli chodzi o samą twardość materaca, to tutaj polecam średnio twardy, czyli H2. Takie modele najlepiej sprawdzają się dla osób, które ważą mniej niż 80 kilogramów. Dobry materac sprawi, że nasza pociecha będzie spała wygodnie, ale także i zadbamy o jej zdrowie, a to wiadomo, że jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.