Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie

O bezpieczeństwo dziecka staramy się dbać w każdej sytuacji i na każdym etapie jego życia. Nie inaczej jest w podróży, nawet tej najkrótszej. Dzieci muszą być przewożone w odpowiednio do tego przystosowanych fotelikach samochodowych. Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie, musi być priorytetem dla kierowcy.

Odpowiednio dopasowany fotelik to podstawa

Foteliki samochodowe mają zapewnić naszym pociechom bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy. Muszą być one dobrane do wagi i wzrostu dziecka. Według polskiego prawa powinny w nich podróżować dzieci, które nie osiągnęły wzrostu 150 cm.

Zakup fotelika musi być decyzją bardzo przemyślaną. Ładny wygląd czy atrakcyjna cena nie powinna być decydującym kryterium. Musimy sprawdzić czy dany model posiada niezbędne atesty, a także przyjrzeć się testom zderzeniowym. Pamiętajmy, że foteliki samochodowe są cały czas ulepszane i fotelik ze starszego rodzeństwa może nie spełniać aktualnych wymagań.

Jeżeli samochód jest wyposażony jest w system ISOFIX, to należy wybrać pasujący do niego fotelik. Powyższy system pozwala na bezpieczniejszy montaż, dzięki któremu fotelik jest ściślej zespolony z autem. Foteliki samochodowe są dostępne w kilku kategoriach wagowych. Dla noworodków i niemowlaków przeznaczona jest grupa 0+ (0-13 kg), dla dzieci w wieku 3-4 grupa I (9-18 kg), następnie dla starszych dzieci grupy II i III (15-36 kg). W sklepach znajdziemy również foteliki, które „rosną” wraz z dzieckiem. Jeśli jednak mamy możliwości finansowe, zadbajmy o foteliki precyzyjnie dostosowane do wagi i wzrostu dziecka.

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie – na co jeszcze zwrócić uwagę

Pamiętajmy, że nie jest zalecane przewożenie starszych dzieci na podstawkach, gdyż nie zabezpieczają one tułowia dziecka, a także nie zapewniają odpowiedniego przebiegu pasów bezpieczeństwa. Fotelik musi również ochraniać głowę dziecka, nie może ona wystawać poza oparcie szczególnie w foteliku 0+, a w pozostałych oparcie nie może przebiegać poniżej linii oczu dziecka. Najbezpieczniej jest przewozić dziecko w foteliku zamontowanym pośrodku tylnej kanapy, jeśli jest to miejsce wyposażone w system ISOFIX, lub trzypunktowe pasy bezpieczeństwa oraz jest na tyle szerokie, że można na nim bezpiecznie i stabilnie zamontować fotelik. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to montujemy fotelik ze siedzeniem pasażera, miejsce za siedzeniem kierowcy jest mniej bezpieczne.

Jak najdłużej się da, wozimy dzieci tyłem do kierunku jazdy, w ten sposób dziecko jest lepiej chronione przed urazami głowy i kręgosłupa. Pasy muszą być bardzo ciasno zapięte, im ciaśniej tym lepiej. Fotelików nie należy montować na przednim siedzeniu pasażera, zwłaszcza jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną. Koniecznie należy pamiętać o blokadzie drzwi, gdyż maluchy zwłaszcza te starsze, bardzo często próbują otworzyć je podczas jazdy.

O bezpieczeństwo dziecka w samochodzie, dbamy również poprzez przestrzeganie przepisów drogowych i dostosowanie prędkości.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.