Dieta bez soli – od czego zacząć?

dieta niskosodowa

W Polsce trudno sobie wyobrazić jedzenie bez soli. Owszem, programy kulinarne które oglądamy zdają się ciągle sugerować, że przyprawienie posiłku przy użyciu najwyżej szczypty soli jest bezproblemowo możliwe. Tymczasem, jak się okazuje w praktyce, rzadko wystarczy tylko szczypta. Z reguły trzeba nasypać ogromną jej ilość, by konkretne danie w końcu nabrało smaku.

Zawarty w soli sód jest potrzebny dla organizmu. Temu nie da się zaprzeczyć. To tak naprawdę jeden z podstawowych pierwiastków. Problem polega jednak na tym, że dzienna, zalecana dawka soli nie powinna przekraczać kilku gram – dokładnie 5 gram. To oznacza, że nie powinniśmy przekraczać ilości, która mieści się na łyżeczce do herbaty. Małej.

Co daje sód?

To pierwiastek, który występuje w każdym płynie komórkowym. Gdyby nie sód, niemożliwe byłoby przewodzenie nerwowe. Serce nie byłoby w stanie poprawnie pracować, gdyby zachwiana została równowaga magnezu, sodu i potasu w organizmie. Te właśnie składniki są niezbędne do tego, by mogły wystąpić skurcze mięśni. 

Problem jednak w tym, że coraz więcej produktów spożywczych jest wręcz pełnych soli. W rezultacie, w naszym organizmie odkłada się nadmiar soli. A to już jest szkodliwe.

Dieta niskosodowa – co musisz wiedzieć

Jak można przeczytać na stronie http://www.wyrzucsolniczke.pl/gotuj-bez-soli, rezygnacja z soli nie jest łatwa. Wiadomo, że na początku trudno całkowicie zmienić nawyki żywieniowe, ale mniej więcej kilkanaście dni wystarczy do tego, by do zupełnie nowych smaków się przyzwyczaić.

niskosodowa dieta danie

Jakie dania warto wybrać? 

Nieskończoną kopalnią pomysłów jest oczywiście internet. Znalezienie tam propozycji dań, które można gotować w ramach diety bez soli jest bardzo proste. Prawda jednak jest taka, że bardzo istotna jest kwestia wizualna dań. Jedzenie bez soli może jednak świetnie wyglądać, a wraz z tym – perfekcyjnie smakować.

W rezultacie, po około dwóch tygodniach zaczniesz zdawać sobie sprawę z faktu, że przekąski, które do tej pory bardzo lubiłeś, są po prostu przesolone.

Dieta niskosodowa – co, gdy tęsknisz za solą?

A jak pozbyć się dojmującego uczucia braku soli? Przede wszystkim, warto stosować takie metody gotowania jak choćby gotowanie na parze czy pieczenie. To sposoby na to, by łatwo wydobyć najlepszy smak z różnych potraw. 

Kolejna kwestia to aspekt wizualny dań. Wspominaliśmy o tym już powyżej, ale opiszemy to jeszcze raz. Wymienione w tym akapicie metody gotowania pozwalają na podkreślenie kolorów różnych dań. A to wpływa przecież na smak!

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.