Jak chronić się przed smogiem

smog ochrona

Smog to temat, który wraca na języki wraz z nadejściem zimy. Dotyczy on nie tylko mieszkańców dużych miast, ale również tych mniejszych. Czasami stężenie nagromadzonych w powietrzu pyłów jest tak duże, że zanieczyszczenia zaczynają przenikać do naszych domów i mieszkań. Nawet gdy okna i drzwi są szczelne, to i tak najszkodliwsze pyły PM2,5 w pewnej ilości mogą trafić do wnętrz. Są niebezpieczne dlatego, że z płuc przenikają do krwiobiegu, a to podnosi ryzyko wielu chorób, m.in. płuc i oskrzeli oraz układu sercowo-naczyniowego. Na szczęście istnieją sposoby na to, by wyeliminować je z powietrza. Jak chronić się przed smogiem we własnym domu?

Dla kogo smog jest najgroźniejszy?

Oczywiście smog jest zagrożeniem dla każdego, niezależnie od płci i wieku. Jednakże dla niektórych osób jest szczególnie niebezpieczny. Są to osoby z chorobami serca, mające problem z krążeniem, chorujące na schorzenia układu oddechowego. Zagrożone są dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży.

Jak smog wpływa na ludzki organizm?

Przede wszystkim negatywnie oddziałuje na układ oddechowy. Może stać za pojawieniem się astmy lub nasilać jej objawy. Może również zwiększać ryzyko rozwoju ostrego zapalenia oskrzeli oraz zaostrzyć objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Ponadto smog wpływa niekorzystnie na pracę serca i układu krążenia, przyczyniając się między innymi do szybszego rozwoju miażdżycy.

U małych dzieci obecność smogu sprzyja częstszym infekcjom zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Dzieci szkolne z powodu smogu mogą mieć problemy z koncentracją i nauką.

Jak chronić się przed smogiem? Oczyszczacz powietrza

Najlepsze co możemy dla siebie zrobić, to kupić dobry oczyszczacz powietrza. Większość dostępnych na rynku modeli posiada filtr HEPA, dzięki któremu szkodliwe cząsteczki pyłów (zwłaszcza PM2,5) zostają wyłapane w zdecydowanej większości. Najsprawniej działają filtry HEPA z oznaczeniami H13 i H14. Im wyższa liczba, tym lepsze właściwości filtrujące. Są też oczyszczacze, które poza filtrem HEPA zostały dodatkowo wyposażone w filtr węglowy. Absorbuje on nieprzyjemne zapachy i wyłapuje z powietrza rozmaite związki chemiczne. Z kolei tzw. filtr przedwstępny zatrzyma największe zanieczyszczenia, takie jak chociażby sierść zwierząt.

Jak chronić się przed smogiem? Jonizator powietrza

Innym dobrym rozwiązaniem chroniącym przed smogiem jest jonizator powietrza. Urządzenie to wytwarza aniony tlenu, które przeciwdziałają jonom dodatnim (cząsteczki kurzu, wirusy i inne zanieczyszczenia) przez co stają się one cięższe i opadają niżej. W rezultacie nie wdychamy ich, a powietrze jest czystsze i zdrowsze. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że jonizator nie jest aż tak skuteczny jak wspomniany wyżej oczyszczacz, jednakże jest od niego tańszy. W momencie, kiedy nie możemy sobie pozwolić na zakup oczyszczacza, warto przynajmniej zainwestować w jonizator.

Nawilżacze powietrza

Korzystanie z oczyszczaczy powietrza wiąże się z koniecznością stosowania nawilżaczy. Oczywiście można zakupić elektryczny nawilżacz, jednakże z powodzeniem sprawdzą się także te tradycyjne – wieszane na grzejnikach. Nawilżacze również dobrze robią na zanieczyszczenia powietrza, gdyż cząsteczki wody wiążą się ze szkodliwymi pyłami w efekcie czego te stają się cięższe i… opadają. Przez to, że nie unoszą się w powietrzu, ryzyko ich wdychania znacznie maleje.

rośliny antysmogowe

Rośliny antysmogowe – oczyszczające powietrze

Jak chronić się przed smogiem w domu? A chociażby kupując rośliny antysmogowe. Tak, takie naprawdę istnieją. O ile wszystkie rośliny są naturalnym źródłem tlenu, o tyle niektóre z nich posiadają dodatkowe właściwości pozwalające minimalizować szkodliwe działanie smogu. Wężownica, chryzantema, dracena odwrócona, bluszcz pospolity – to rośliny typowo antysmogowe, które wyłapują z powietrza szkodliwe dla zdrowia substancje i usuwają je.

Dieta antysmogowa

Jak chronić się przed smogiem? Mimo, że może wydawać się to dziwne, zdrowa dieta również chroni nas przed działaniem szkodliwych pyłów. Wiele produktów spożywczych redukuje stres oksydacyjny będący skutkiem oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Są to m.in. borówki amerykańskie, aronia, kakao, kurkuma, soja, oliwa z oliwek, kapusta, cebula, pietruszka, czosnek. Co jeszcze jeść, gdy na zewnątrz szaleje smog? Przede wszystkim produkty z dużą zawartością kwasów omega-3, które osłabiają oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza zwłaszcza na układ krwionośny. Kwasy omega-3 można znaleźć nie tylko w rybach, ale także orzechach, oleju rzepakowym, pestkach dyni czy ziarnach lnu. Ponadto warto dbać o odpowiednie dostarczanie do organizmu witamin B6, B12, C oraz E.

jak chronić się przed smogiem

A co z maską antysmogową?

Ona również jest bardzo przydatna, szczególnie jeśli wychodzimy z domu w godzinach, kiedy stężenie szkodliwych pyłów jest najwyższe. Dobrej jakości maski potrafią zatrzymać ponad 90% zanieczyszczeń. Jeśli mieszkasz na wyjątkowo zanieczyszczonym terenie, musisz często wychodzić z domu i spędzasz dużo czasu na powietrzu, to zastanów się nad taką inwestycją. Maska antysmogowa przyda się także podczas biegania i uprawiania nordic walking. 

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.