Posprzątany dom to porządek w życiu

posprzątany dom

Jak uporządkować swój dom?

posprzątany domKoniec lata, początek nowego roku szkolnego, zmiana pracy, każdy powód jest dobry by w końcu porządnie posprzątać swój dom. A raczej go odgracić z wielu niepotrzebnych przedmiotów, zabawek, ciuchów i kosmetyków. Tak, wieczny bałagan w domu, problemy z odnalezieniem czegokolwiek, wysypujące się z szafek ubrania, czapki, książki, gazety, to coraz częstszy problem nie tylko polskich rodzin. Dlatego tak świetnie sprzedają się poradniki dotyczące sztuki sprzątania mieszkania, programy telewizyjne uczące minimalistycznego podejścia do życia. Jedna z platform telewizyjnych emituje serial dotyczący porządkowania własnej przestrzeni. Instagramowe profile minimalistów to prawdziwe hity oglądalności. Czyli ludzie widzą, że problem jest, bo bałagan w domu to bałagan w życiu. Nie bez powodu autorzy poczytnych poradników sugerują najpierw uporać się z otaczającą nas przestrzenią, by następnie zacząć układać swoje życie osobiste i zawodowe. Czy naprawdę posprzątany dom to porządek w życiu?

Ucz się od minimalistów

Warto zaczerpnąć kilka zasad, którymi posługują się minimaliści. I od razu wyjaśniamy, że minimalizm to posiadanie tulu rzeczy wokół siebie ile naprawdę się potrzebuje. Nie musimy od razu wyrzucać wszystkich pamiątek, książek i mieszkać w surowym, zimnym mieszkaniu, ale właśnie otaczać się tylko tymi przedmiotami, które mają dla nas prawdziwą wartość, a tym mniej wartościowym podziękować za towarzystwo i oddać, sprzedać lub wyrzucić!

Posprzątany dom to porządek w życiu?

posprzątany domProblemem rodzin, szczególnie wielodzietnych, jest ciągłe szukanie, a to czapki, a to kredek, a to ulubionej koszulki, a to często prowadzi do kłótni i ciągłych spóźnień. Zanim wyjdziesz z domu jesteś już zdenerwowany i spocony, a przecież nie o to chodzi. Głównym powodem ciągłego szukania nie jest zła segregacja, brak miejsca w mieszkaniu, ale właśnie nadmiar przedmiotów. Segregacja nie jest zła, ale kolejne pudła i skrzynki wypełnione zabawkami po brzegi – to nie tędy droga!

Od czego zacząć!

Jednym słowem od małych rzeczy, które szybko pokażą ci, że sprzątanie a raczej eliminacja jest prosta i skuteczna, bo efekt od razu poprawia humor. Jedni radzą by zacząć od przedpokoju, pozbycia się nieużywanych butów, niemodnych i zniszczonych kurtek. Szybki efekt tylko cię zmotywuje do dalszej pracy, na dodatek zobaczysz go zaraz po otwarciu drzwi do mieszkania!

Teraz czas na kuchnię

To tutaj zalegają w szufladach pokłady niepotrzebnych narzędzi, łyżek, worków i kubków, z których nigdy nie pijecie. Powiedz im „do widzenia”, nawet jeśli to prezent, zachowaj wspomnienia, najwyżej zrób mu zdjęcie, zajmie wtedy mniej miejsca. Do porządkowania powinna zaangażować się cała rodzina – naucz ich odkładania rzeczy na swojej miejsce. Czy naprawdę potrzebujecie aż dwie zastawy obiadowe, skoro używasz tylko jednej. W kuchennej szafce też może być puste miejsce…

Pokoje dzieci

Jeśli postanowiłaś wyrzucić jakieś zabawki, ubranka, zrób to w samotności. Wspólne eliminacje nie dadzą takiego efektu, dzieci nie przywykły do decyzji o pozbywaniu się pluszaków, będą czuły, że chcesz im coś odebrać, a to nie o to chodzi. Metoda robienia zdjęć pamiątkowym rzeczom, zwłaszcza tym budzącym w nas sentyment, emocje jest naprawdę super. Zobacz, ile rysunków, a może teczek z rysunkami swoich dzieci, a to ze żłobka, a to z przedszkola zalega na półkach. A wystarczy zostawić góra pięć prac, możesz jedną oprawić, powiesić na ścianie, resztę, zeskanuj, zrób zdjęcie – stwórz piękne wspomnienia.

Łazienka…

posprzątany domOdżywka do włosów długich, odżywka nawilżająca, mgiełka do włosów, lakier, krem pod oczy, krem rozświetlający, krem o stóp, balsam, pudło z lakierami do paznokci …. – czy to opis zawartości twojej szafki w łazience? A nie, to dopiero jedna z kilku półek. Naprawdę używasz tych wszystkich kosmetyków? A teraz odłóż na bok tylko te kosmetyki, które używałaś, przez ostatni miesiąc. I tutaj pierwsze zaskoczenie – tylko 10 sztuk, a może mniej. Widocznie tylko tyle potrzebujesz… Teraz wyrzuć wszystkie przeterminowane kosmetyki, widzisz jak ich ilość się zmniejsza? Posprzątana łazienka to czysta łazienka, bez tysiąca zalegających, kolorowych, plastikowych butelek. Podobnie jak z kosmetykami możesz postąpić z wszystkimi detergentami do czyszczenia w domu. A może to dobry moment na zastanowienie się, jak bardziej ekologicznie podejść do utrzymania higieny w domu, jak chemiczne środki zastąpić tymi bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Co dalej…

posprzątany domCzy każdy wyrzucony worek zbędnych rzeczy poprawił ci humor i zmotywował do dalszego działania? Jak się czujesz otwierając szafę, z której nic nie wypada, widzisz wszystkie swoje ulubione ubrania i nie masz problemu z doborem ciuchów na dany dzień. Kiedy ja sprzątałam dom, każda odzyskana przestrzeń, półka, szuflada cieszyła mnie coraz bardziej. Jak sobie radzę teraz, jak dbam o porządek na co dzień? Codziennie poświęcam 10 – 15 minut na ogarnięcie bałaganu. Odkładam rzeczy na swoje miejsce, jak najmniej pozostawiam na widoku. Dwa razy w tygodniu odkurzam, zmywam podłogi, nie waham się poprosić domowników o pomoc! Większe sprzątanie robię najczęściej w czwartek, tak aby na weekend mieć już porządek i czas by spędzać czas z rodziną. I powiem jedno, porządek w domu wręcz wymusza posprzątanie w życiu. Mam czas by pogadać z przyjaciółką, zadzwonić do brata, usiąść na ławce w parku i tylko pomyśleć, po prostu mam czas i miejsce na ważne rzeczy, sprawy, ludzi! Porządek polecam każdemu!

źródła zdjęć: www.pinterest.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.