Herbata – jak wpływa na nasze zdrowie i urodę?

zaparzona herbata

Herbata to zaraz po kawie, drugi najbardziej popularny napój, po który sięgamy, aby ugasić pragnienie bądź umilić sobie relaks. Czy zdajecie sobie jednak sprawę z faktu, że oto w Waszej filiżance czy ukochanym kubku ląduje porcja zdrowia, ale i… urody?

Najpopularniejsze gatunki

Herbata to napój dający nam niezliczone możliwości przyrządzania: na zimno, gorąco, słodko lub z przeróżnymi dodatkami. Jedni piją ją dla relaksu. Inni traktują, jako zamiennik kawy. Jeszcze inni sięgają po nią najczęściej, kiedy czują się przeziębieni bądź boli ich żołądek. Na naszym rynku możemy znaleźć zarówno klasyczne odmiany herbat, jak i owocowe czy ziołowe. Jednak do najbardziej popularnych należą cztery gatunki: czarna, zielona, biła i czerwona, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Wyróżnia je smak, aromat, kolor naparu oraz kraj pochodzenia, a także właściwości, jakie są im przypisywane.

  • Czarna – jest najbardziej powszechnym gatunkiem, jaki króluje na naszych stołach. Za jej ojczyznę uważa się południowo-wschodni obszar Chin. Pozyskiwana jest ona z liści i pąków krzewu o nazwie Camellia Sinensis (herbata chińska). Swój kolor zawdzięcza procesowi pełnej fermentacji. To także ten proces wpływa na jej wyrazisty gorzki smak.
  • Zielona – uznawana za najbardziej zdrowy ze wszystkich rodzajów. Pozyskiwana jest także z krzewu Camellia Sinensis i poddawana procesowi fermentacji tylko w nieznacznym stopniu. Jej napar wyróżnia się jasnozielonym lub słomkowym odcieniem. Klasyczna zielona herbata jest dość cierpka w smaku. Produkuje się ją na obszarze południowo-zachodnich Chin.
  • Biała – jej napar przybiera kolor blado-żółty. Wyróżnia się bardzo delikatnym smakiem i aromatem. Produkowana jest na Tajwanie, w północnej części Tajlandii oraz na wschodzie Nepalu. Nie jest poddawana procesowi fermentacji.
  • Czerwona (pu-her) – najpierw poddaje się ją procesowi utleniania (leżakowania), a dopiero później właściwej fermentacji. Dzięki temu uzyskany napar nabiera charakterystycznego czerwonego koloru i dość wyrazistego ziemistego posmaku. Pochodzi z południowego obszaru Chin – z prowincji Yunnan.

herbaty

 

Jak herbata wpływa na nasze zdrowie i urodę?

Każdy z wyżej wymienionych i opisanych gatunków herbaty, nie tylko inaczej smakuje, pachnie czy wygląda. Tym, co je rozróżnia – chociaż w mniej widoczny i namacalny sposób – jest określony wpływ na nasze zdrowie i urodę.

Czarna herbata

Ten gatunek herbaty znany jest ze sporej zawartości taniny. Dzięki temu korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, ułatwiając mu przetrawienie tłustych i ciężkich potraw, a także pomaga pozbyć się niektórych dolegliwości żołądkowych, wywołanych przez zatrucie. Napar z czarnej herbaty pomaga również wyrównać ciśnienie, a także zachować prawidłowy poziom cukru we krwi. Okłady  łagodzą również poparzenia słoneczne oraz sprawdzają się doskonale w walce z cerą trądzikową.

czarna herbata

 

Biała herbata

Najłagodniejsza w smaku, posiada w swoim składzie wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Są to związki, które ułatwiają walkę organizmu z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi m.in. za choroby nowotworowe. Łagodzi i likwiduje także stany zapalne. Jej picie zaleca się także osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie. Bogata jest też w liczne substancje odżywcze i witaminy. Dlatego też sięgając po napar z niej, możemy uniknąć miażdżycy. Biała herbata reguluje też wysokość ciśnienia. Napar z niej pomaga również w walce ze zbyt wysokim cholesterolem.

Dodatkowa właściwość, która ucieszy przede wszystkim panie, polega na spowalnianiu procesu starzenia zarówno skóry, jak i całego organizmu.

biała herbata

 

Czerwona herbata

Czerwona herbata powinna towarzyszyć każdemu, kto podjął walkę z otyłością czy nadwagą. Jej picie wspomaga pozbycie się tkanki tłuszczowej, ale również sprzyja poprawie pracy wątroby. Ponadto czerwona herbata usprawnia trawienie. Pomaga również w wyrównaniu poziomu cholesterolu, co z kolei ma zbawienny wpływ m.in. na utrzymanie serca w dobrej kondycji. Dzięki sporej zawartości kofeiny możemy nią zastąpić kawę w godzinach wieczornych, nie narażając się tym samym na bezsenność czy kołatanie serca. Warto po nią sięgać, gdy tylko poczujemy, że łapie nas przeziębienie czy grypa, gdyż pomaga ona zwalczyć wszelkie drobnoustroje – w tym właśnie wirusy i bakterie. Przypisuje się również działanie moczopędne, co z kolei usprawnia układ moczowy i przeciwdziała puchnięciu w czasie lub tuż przed okresem.

czerwona herbata

 

Zielona herbata

Ten gatunek herbaty uznawany jest za najbardziej sprzyjający naszemu zdrowiu, a to dzięki swojemu procesowi wytwarzania. Trudno wymienić więc wszystkie jej prozdrowotne właściwości. Skupię się zatem na kilku dość istotnych. Po pierwsze zielona herbata działa jak tarcza ochronna przeciwko takim ciężkim chorobom jak: nowotwory czy choroba Alzheimera lub Parkinsona. Jej picie sprzyja również utrzymaniu naszego układu krążenia i nerwowego w dobrej kondycji. Zielona herbata wzmacnia też nasze kości, poprawiając ich gęstość. Herbata ta pomaga też w regulacji poziomu cukru we krwi. Chroni również przed miażdżycą i powstaniem próchnicy.

zielona herbata

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.