Kurczak i jego wartości odżywcze

pieczony kurczak

Kurczak to najchętniej wybierany i najczęściej spożywany przez nas gatunek mięsa. Chodzi głównie o jego smak oraz fakt, że można go przygotować na rozmaite sposoby. Jednak to nie jedyne plusy, jakie można mu przypisać. Cenione są również jego wartości odżywcze.

Kurczak – dlaczego warto po niego sięgać?

Kurczak to mięso uniwersalne, dlatego tak często gości w naszej kuchni. Można je przyrządzić na słodko, jak i na ostro. Sprawdzi się zarówno, w roli przekąski, jak i dania głównego. Możemy je serwować dorosłym i dzieciom. Rzadko zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że ten sam kurczak, który potrafi sprostać wymaganiom naszych podniebień, dba także o nasze zdrowie. Mięso to polecane jest również osobom borykającym się ze zbyt wysokim cholesterolem, mającym problemy z krążeniem, a nawet cierpiącym na depresję.

Jak to możliwe? Otóż kurczak posiada liczne wartości odżywcze. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim łatwo przyswajalne białko, czyli paliwo dla naszych mięśni, a także ważny budulec większości tkanek. Poza tym to mięso to doskonałe źródło witamin z grupy B, które z kolei dbają o stan naszego serca, stoją na straży właściwego poziomu cholesterolu oraz regulują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Witaminy te wpływają też korzystnie na pracę układu nerwowego i sprzyjają polepszeniu kondycji psychicznej. Z tego też względu ułatwiają walkę z depresją, stanami obniżonego nastroju, apatią czy bezsennością.  Więcej informacji na temat tego, jakie wartości odżywcze posiada kurczak, znajdziecie na tej stronie.

kurczak szaszłyki

Czy drób jest bardzo kaloryczny?

Specjaliści od żywienia zapewniają nas, że kurczak jest mięsem o niskiej zawartości tłuszczu. Jednocześnie podkreślają, że najmniej kalorii posiada pierś z kurczaka i to właśnie ona powinna stanowić podstawę naszego menu. Musimy jednak pamiętać, by usunąć z niej skórę, która – choć jest bardzo smaczna – jest najbardziej kalorycznym elementem całego kurczaka. Warto tu nadmienić, że jeśli bardzo skrupulatnie liczymy kcal, to nasza pierś z kurczaka powinna zostać też odpowiednio przygotowana. Najchudsza będzie pierś gotowana w lekko osolonej wodzie z dodatkiem warzyw bądź przyrządzona na grillu lub w piekarniku.

sałatka z kurczakiem

Na koniec warto zaznaczyć jeszcze jedno. Najkorzystniejszy wpływ na nasze zdrowie wykazuje mięso posiadające specjalne certyfikaty jakości jak na przykład kurczak Zagrodowy lub pochodzące z zaufanych źródeł. Pamiętajmy o tym przy najbliższych zakupach.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.