Gdzie kupić świeże szparagi?

Nie wiem czy wiecie ale maj to sezon… szparagowy. To właśnie na początku maja, a zdarza się, że i pod koniec kwietnia na targach warzywno owocowych pokazują się szparagi. Gdzie kupować szparagi by były smaczne, soczyste i maksymalnie świeże? Jak wybierać szparagi i czego się wystrzegać? Zapraszam do lektury kochani.

Zakup szparagów „byle gdzie” to raczej słabe rozwiązanie. Przede wszystkim pamiętamy, że szparagi muszą być świeże, a takie dostaniemy raczej wyłącznie na targach warzywno owocowych od kupców, którzy kupują je bezpośrednio od producenta. W większych marketach raczej nie ma się co spodziewać, że dostaniemy świeży pęczek szparagów, a stare szparagi są po prostu niesmaczne.

Co znaczy stare szparagi? To zdecydowanie takie, które mają co najmniej kilka dni. Pewnie się zastanawiacie jak je poznać? Poniżej kilka wskazówek.

  • Świeże szparagi muszą szeleścić, kiedy przesuwamy pęczek w dłoni.
  • Świeże szparagi nie powinny mieć zdrewniałych końcówek. Mogą być suche na końcu jednak nie powinny być rozwarstwione!
  • Szyszka szparagów powinna być zamknięta, a jej kolor musi być jednolity.
  • Białe szparagi, które mają fioletowe końcówki z pewnością nie są świeże. Kolor fioletowy powstaje w wyniku utleniania się szparagów.
  • Szparagi do sprzedaży powinny być przechowywane w wodzie.

Jak utrzymać świeżość szparagów w domu po zakupie?

Większość ludzi decyduje się na przechowywanie w dzbanku z wodą i jest to poprawny sposób jednak ważniejsza od wody jest… temperatura. Idealnym sposobem jest trzymanie szparagów w lodówce. Woda to tylko dodatek.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.