Sok z pietruszki

Po udanym przepisie na francuską bagietkę postanowiłam wrócić do czegoś łatwiejszego. Sok z pietruszki :). W oryginalnym przepisie na Thermomix zaleca się wrzucić kilka gałązek zielonej pietruszki. Ja ten przepis trochę zmodyfikowałam. Zapraszam do lektury.

Lubicie natkę pietruszki? Ja nie bardzo, a jedyną potrawą do jakiej ją dodaję jest rosół lub gotowane pulpeciki mięsne. Zatem możecie sobie wyobrazić, jaką minę zrobiłam jak konsultantka na pokazie zaproponowała przepis na sok z pietruszki. Ku mojemu zaskoczeniu sok okazał się bajecznie smaczny! Oczywiście mój przepis jest zmodyfikowany, ale do rzeczy.

Przygotuj się!

Składniki:

  • Pęczek natki pietruszki
  • Cała cytryna lub limonka
  • Lód
  • Cukier lub miód – około 55 gramów
  • Liść szpinaku
  • Liść jarmużu
  • Woda – około 700 gramów

Zaczynamy!

Natkę pietruszki dokładnie płuczemy pod ciepłą wodą, obcinamy same końcóweczki (ok. 2 milimetry) i razem z łodygami wrzucamy do Thermomixa. Obieramy cytrynę lub limonkę ze skórki, usuwamy pestki i wrzucamy do miski. Dodajemy około 120 gramów lodu, liść umytego szpinaku, liść jarmużu i wsypujemy cukier. Zamykamy urządzenie, nastawiamy na dwie minuty i pokrętło na moc 10. Uważajcie, by się nie przestraszyć. Rozdrabnianie lodu jest głośne. Po dwóch minutach, ściągamy kopystką z pokrywki i ścianki miski kawałki zieleniny i mielimy jeszcze chwilkę. Następnie dodajemy zimnej wody, ustawiamy na 15 sekund i moc 5. Gotowe do spożycia.

Przepis jest bardzo prosty, a sok bardzo smaczny.

W zależności od upodobań, możecie dodawać inne składniki jak pomarańcze, awokado itp. Dlaczego Thermomix nie ma sobie równych w przygotowaniu takich koktajli? Nic nie wyrzucacie przy czym nie musicie się obawiać o pływające kawałki zieleniny. Samo zdrowie :).

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.