Zdrowy kurczak

Co dzisiaj będzie na tapecie? Kurczak! Ostatnio w sieci pojawiło się wiele artykułów o tym, dlaczego mięso kurczaka może być dla nas niezdrowe. Niestety część z nich nie ma w sobie ziarenka prawdy i są zbudowane w oparciu o wyssane z palca informacje. Jak rozpoznać, że kupujemy najlepszego kurczaka? Zachęcam do lektury.

Co z tymi antybiotykami i hormonami?

Prawdą jest, że część kurczaków jest hodowana w złych warunkach, są źle karmione, a do tego wszystkiego są faszerowane antybiotykami i hormonami by rosły duże i „zdrowe”. Szybki przyrost równa się szybki zysk – wielu producentów właśnie tą zasadą kieruje się w biznesie. Na szczęście nie wszyscy. Coraz więcej przedsiębiorców porzuca złe metody chowu i przerzuca się na chów ekologiczny. Chwalą się zdobytymi certyfikatami i uznaniem klientów. Pamiętajmy, że i my mamy na to wpływ. Szukając mięsa z kurczaka, zawsze patrzmy, skąd pochodzi. Ważne, by kurczak był hodowany bez antybiotyków, karmiony wyłącznie naturalnymi paszami i pochodził z wolnego wybiegu. Im bliżej natury, tym lepiej dla wszystkich. Zdrowe i sprawdzone mięso z kurczaka zawiera zdecydowanie więcej wartości odżywczych i mniej kalorii!

Kurczak – wartości odżywcze

Mięso z kurczaka jest niezwykle zdrowe. Zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka. Jest lekkostrawne i chude. Kurczaka powinny jeść głównie osoby, które mają problem z układem pokarmowym, dzieciom i osobom starszym. Polubić z kurczakiem powinni polubić się wszyscy ci, którzy mają problem z za wysokim cholesterolem. Dodatkowo, kurczak to doskonałe źródło witamin z grupy B (w szczególności niacyny oraz pirydoksyny), a także składników mineralnych (takich jak cynk, selen, magnez oraz fosfor). Także samo przygotowanie obiadu z kurczakiem w roli głównej nie powinno być dla nas problemem. Mięso to można wykorzystać przy niemal każdej okazji – danie główne, zupa, sałatki. Kurczak świetnie sprawdzi się też na grillu. Wszystko zależy od naszej kulinarnej fantazji i upodobań.

Jak sami widzicie, mięso z kurczaka powinno znaleźć się w diecie każdego Polaka. Zachęcam do kupowania tego zagrodowego, który jest wolny od antybiotyków i hormonów.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.