Pomocy! Mój szczeniak gryzie!

Gryzienie jest jedną z ulubionych form aktywności szczeniąt. Małe psy nie przepuszczą żadnej okazji, by wykorzystać swoje ostre zęby podczas zabawy – czy to ze swoim panem, czy z ulubioną zabawką. Na szczęście, opieka nad szczeniakiem nie musi wiązać się z rozszarpanymi butami czy pogryzionymi rękami – istnieje kilka sprawdzonych sposobów na oduczenie małego psa gryzienia.

Odpowiednie gryzaki to podstawa

Dlaczego szczeniak gryzie? Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz gryzienie jest dla małych psów jedną z metod na poznawanie otaczającego ich otoczenia. Pozwala ono na sprawdzanie nowych, dotychczas nieznanych obiektów, testowanie ich tekstury i badanie ewentualnej zdolności do jedzenia. Żucie pozwala psom, jak również wszystkim innym czworonogom zredukować stres i rozładować napięcie psychiczne. Potrzeba gryzienia u szczeniąt jest także związana z zachodzącą na tym etapie życia wymianą zębów. Przez gryzienie młode psy są w stanie zagwarantować swoim dziąsłom masaż i zredukować przykre doznania będące skutkiem ząbkowania. Jeżeli zatem zastanawiamy się, jak oduczyć szczeniaka gryzienia, zadbajmy o to, by dysponował on różnorodnymi zabawkami przeznaczonymi do żucia. Idealnie do tego celu sprawdzą się zabawki wyposażone w wypustki masujące dziąsła. Bardzo skuteczne okazać mogą się również zabawki wypełnione przysmakami, naturalne gryzaki oraz przekąski dentystyczne.

Nie pozwalajmy na gryzienie rąk

Jedną z kluczowych umiejętności, którą szczeniaki muszą nabyć na pierwszym etapie swojego życia jest tak zwana inhibicja gryzienia. W czasie interakcji – czy to z mamą i rodzeństwem, czy to z człowiekiem, młode pieski uczą się kontrolowania nacisku oraz siły swoich szczęk. Gdy nie przejdą tej cennej lekcji, w przyszłości mogą mieć niemałe kłopoty z prawidłową kontrolą siły swoich ugryzień, co może skończyć się dotkliwymi zranieniami. Każdy z właścicieli szczeniaka powinien zadbać o sygnalizowanie, że szarpanie obuwia lub odzieży czy gryzienie rąk podczas zabawy jest niedopuszczalne. Każda próba chwycenia dłoni czy stopy zębami powinna skutkować natychmiastowym skończeniem zabawy. Gdy szczenię próbuje nas ugryźć, właściciel musi wykazać dezaprobatę, na przykład mówiąc słowo „nie”, a następnie odejść od psa i nie reagować na jego zaczepki. W ten sposób maluch skojarzy swoje zachowanie z utratą zainteresowania człowieka. Więcej praktycznych informacji na temat tego, jak oduczyć psa gryzienia, znaleźć można na stronie: www.optymalnystart.pl.

Ćwiczenia z posłuszeństwa

Wiele szczeniąt gryzie, ponieważ nie otrzymuje od swojego właściciela jasnych wskazówek odnośnie tego, jakich zachowań oczekuje od nich człowiek. Najważniejszą rolę odgrywać powinna tu jasna komunikacja. Pies powinien wiedzieć, kiedy zabawa się kończy, kiedy zaczyna. Jej początek może wyznaczać na przykład pokazanie mu jego ulubionej zabawki. Na koniec możemy poprosić czworonoga o wykonanie kilku znanych mu komend, które pomogą mu się uspokoić. W celu wyciszenia szczeniaka, warto zastosować zabawy węchowe polegające na przykład na szukaniu schowanych w pomieszczeniu przysmaków. Pomocne może okazać się także udanie się z nim na długi, spokojny spacer.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.