Leki II generacji

Alergiczny nieżyt nosa brzmi niepozornie. Najczęściej spotykamy się z określeniami typu katar sienny czy po prostu alergia. Co to takiego jest alergiczny nieżyt nosa, czy może być niebezpieczny i jak go leczyć? Zapraszam do lektury.

Alergiczny nieżyt nosa to zapalenie błony śluzowej, który objawia się kichaniem, wodnistą wydzieliną z nosa czy też jego niedrożnością. Do występowania kataru siennego najczęściej dochodzi do wskutek pylenia roślin takich jak trawy, drzewa czy choćby zioła. O ile zazwyczaj nie jest to groźne o tyle należy pamiętać by nie bagatelizować objawów. Najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza w celu podjęcia specjalistycznego leczenia.

Leczenie alergii pyłkowej bywa trudne, długie i żmudne. Specjaliści proponują leki przeciwhistaminowe. Leki przeciwhistaminowe I generacji przyjmowane doustne, niestety w wielu przypadkach nie są dobrze tolerowane przez pacjentów. Okazuje się, że działanie tych leków może mieć swoje wady. Do najczęściej wymienianych przez chorych zaliczamy sedację. Pacjenci skarżą się na:

  • senność,
  • zaburzenia równowagi,
  • upośledzenie koncentracji,
  • obniżony czas reakcji,
  • zaburzenia pamięci,
  • obniżoną zdolność do nauki.

Powyższe objawy mogą znacznie obniżać komfort życia ale na szczęście są już dostępne leki przeciwhistaminowe II generacji. Okazuje się, że te w znacznie mniejszym stopniu penetrują do centralnego układu nerwowego, a dzięki temu nie odczuwamy w takim stopniu nieprzyjemnych skutków ubocznych. Lek przeciwhistaminowy bez recepty to duże pocieszenie dla przewlekle chorych. Warto zapytać swojego lekarza o lek antyhistaminowy II generacji podczas najbliższej wizyty.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.