12 potraw…

Wielkimi krokami zbliżają się święta, a co za tym idzie, większość z nas już przygotowuje się do wigilijnego biesiadowania. Myślę, że nie w każdym domu można spotkać się z „pełnym zestawem” 12 potraw wigilijnych jednak z pewnością każdy stół jest obfity w różnego rodzaju smakołyki. No właśnie, jakie potrawy serwujecie na Boże Narodzenie?
W moim domu, jak co roku, serwujemy raczej stałe i niezmienne menu. Oczywiście wszystko zależy od tego ile mamy gości. Każdy ma swoje upodobania i jeżeli coś się zmienia to jedynie urozmaicamy nasze menu względem preferencji uczestniczących w kolacji.
Świąteczne biesiadowanie rozpoczynamy od najlepszej na świecie grzybowej. Następnie kolejne ciepłe posiłki czyli kapusta z grochem i gorące pierogi w co najmniej trzech odsłonach. Tradycyjnie czyli z kapustą i grzybami, ruskie oraz dla urozmaicenia ze szpinakiem. Do pierogów serwujemy kaszę gryczaną i ziemniaki z wody. Po pierogach obowiązkowo rybka i jako pierwsza zawsze jest karp. Następnie pieczony łosoś i czasami sandacz. Na koniec serwujemy dania na zimno czyli sałatkę warzywną, śledzie w oleju i w occie, rybę po grecku oraz pieczywo. Oczywiście wszystko popijamy tradycyjnym kompotem z suszu! Po bardzo obfitej kolacji odpoczywamy przy rozpalonym kominku, śpiewając kolędy i rozpakowując prezenty. Dopiero po dłuższym czasie wracamy do stołu by ponownie biesiadować. Tym razem nad genialnym sernikiem mojej mamy i przepyszną cytrynową babką.
Jak sami widzicie, u mnie już nastrój w pełni świąteczny! A wy jakie potrawy przygotowujecie na Wigilię? Zachęcam do komentowania :).

Źródło zdjęć: pixaby.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.