Samo zdrowie!

Przyszła pora na ostatni wpis na temat gatunków jabłek. Nie wiem czy wiecie ale jest ich ponad 7,5 tysiąca choć do sprzedaży wchodzi około 100 rodzajów. Miałam okazję pisać o odmianach typowo kwaśnych i typowo słodkich dlatego dzisiaj z przyjemnością zaproponuję wam coś pomiędzy. Co powiecie na słodko-kwaśne, soczyste i chrupiące jabłko? Zapraszam do lektury.

Odmiany słodko-kwaśne

  • Jonagold – to bardzo znana odmiana jabłka w Polsce. Dużych rozmiarów owoce z pięknym żółtym miąższem. Bardzo aromatyczne i soczyste. Idealnie nadają się do jedzenia na surowo. Niektórzy uwielbiają dodawać jonagolda do sałatek ze względu na winno słodki smak jednak ja uważam, że są minimalnie za twarde, a przez to nadto oddzielają się od pozostałych składników.
  • Koksa pomarańczowa – to jedno z ulubionych jabłek Polaków. Genialne w smaku, bardzo aromatyczne, niepowtarzalne i soczyste. Koksa nie należy do jabłek ani twardych ani miękkich. Poradzą sobie z nią również starsze osoby. Owoce są czerwono pomarańczowe jak wskazuje nazwa. Są jednocześnie bardzo słodkie i bardzo winne, kruche, a dzięki temu idealnie nadają się sałatek. Na targu warzywno owocowym pojawiają się w październiku. Idealne do jedzenia na surowo.
  • Spartan – średniej wielkości owoce, które podobnie jak poprzednik, są bardzo soczyste. Idealnie nadają się do pieczenia. Bardzo aromatyczne, słodko winne.
  • Dekosta – to najlepszy zamiennik dla wszystkich fanów koksy pomarańczowej. Średniej wielkości owoce, słodko-kwaśne i bardzo soczyste. Poleca się do pieczenia i sałatek.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.