Reneta czy boskoop?

Na świecie jest ponad 7,5 tysiąca gatunków jabłoni. Większość Polaków doskonale wie, że każdy gatunek jest inny. Są odmiany, które idealnie nadają się na przetwory jak np., soki jabłkowe, ocet czy marmolady czy ciasta. Wszystkie jabłka są jadalne i gotowe do spożycia na surowo jednak nie wszystkie smakują tak samo. Niektóre są słodkie, inne słodko winne, a jeszcze inne kwaśne. Część gatunków charakteryzuje się grubą skórką, część jest kruchych.

Dzisiaj chciałabym abyście poznali odmiany, które idealnie sprawdzą się na szarlotkę. W końcu to jedno z ulubionych ciast Polaków! A zatem zapraszam. Poznajcie jabłka winne (kwaśne) czyli, te które mają najwięcej witaminy C.

Kwaśne gatunki jabłek

  • Szara reneta – to jabłko, które raczej nie przyciągnie nas swoim pięknym wyglądem. Zazwyczaj duże owoce, (choć nie zawsze) a jak wskazuje nazwa lekko szarawe. Niezbyt równe, bardzo twarde, raczej soczyste i mocno kwaśne czyli takie jakie idealnie nadaje się na szarlotkę. Chciałabym również zauważyć, że szara reneta ma swoich zwolenników, którzy preferują spożywanie jej na surowo.
  • Boskoop – podobnie jak szara reneta, raczej duże owoce. Jedno jabłko może ważyć nawet 200 g! Bardzo podobne do renety dlatego często z nią mylone. Część sprzedawców mylnie podpisuje boskoop jako szarą renetę. Szorstka, żółto zielona lub brunatno szara skórka. Bardzo kwaśna i soczysta jednak z delikatną korzenną nutą. Dojrzewa w październiku.
  • Antonówka – typowe kwaśne jabłko z zieloną skórką. Część fanów antonówki zamienia ją później na renetę. Jasno zielone i soczyste.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.