Słodkie odmiany jabłek

Sezon na jabłka oficjalnie otwarty! Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami wiedzą na temat moich ulubionych owoców czyli jabłek. Polacy uwielbiają jabłka i nie ma się co dziwić. To nasz flagowy owoc, który można przyrządzać na miliony sposobów. Musy jabłkowe, kompoty, ciasta, placka z jabłkami, soki i kompoty, ocet jabłkowy i wiele, wiele innych. To wszystko sprawia, że kochamy jabłka i co roku czekamy na nasze ulubione odmiany. No właśnie, jak to jest z odmianami jabłek? Jak wybrać te najlepsze? Czy powinnyśmy je dzielić w zależności od tego co będziemy z nich przygotowywać? Jeżeli chcecie poznać odpowiedź na powyższe pytania, zapraszam do lektury.

Nie wiem czy wiecie ale na świecie istnieje około 7,5 tysiąca odmian jabłoni. Do sprzedaży trafia zaledwie 100. Które wybrać? Pozwólcie, że przedstawię te najbardziej popularne.

Gatunki słodkie

  • Ligol – to jedno z najbardziej rozpoznawalnych jabłek w Polsce. Jest duże, twarde o błyszczącej, czerwonożółtej skórce. Zdecydowanie słodkie i soczyste. Idealne do jedzenia na surowo.
  • Lobo – to równie popularna odmiana co Ligol. Lobo należy do bardzo słodkich jabłek, raczej twarde ale już nie tak jak Ligol. Idealne do spożycia na surowo.
  • Landsberska – to już mniej popularna odmiana, która nie występuje wszędzie. Raczej duże owoce o lekko tłustej skórce w pięknym zielonożółtym kolorze. Bardzo twarde i bardzo soczyste jabłka. Podobnie jak poprzednicy odmiana landsberska należy do bardzo słodkich gatunków jednak jest tu wyczuwalna delikatna, winna nuta.

Jeżeli chcecie poznać więcej odmian jabłek, zapraszam już niebawem.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.