Kocie uszy

Dbanie o kocie uszy jest tak samo ważne i jednocześnie niezbędne jak zapewnienie kotu stałego dostępu do wody i pożywienia. Niestety część właścicieli czworonogów zapomina, że chociaż raz w miesiącu należy skontrolować ich stan.

Dlaczego jest to tak ważne?

Z pewnością słyszeliście o takiej chorobie jak świerzb czy grzybica. Wszelkiego rodzaju infekcje uszu mogą być groźne dla każdego pupila. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy są przewlekłe. Koty, które mają problemy zdrowotne czy też z różnych przyczyn mają osłabioną odporność, mogą wykazywać skłonności do chorób uszu. W takim przypadku należy bezwzględnie przestrzegać higieny i stale kontrolować czystość uszu. Regularne czyszczenie pozwoli zapobiec stanom zapalnym, które są nieprzyjemne i bolesne.

Kocie czyszczenie uszu. Jak to robić?

Sprawa wydaje się skomplikowana ale na szczęście tylko z pozoru. Wystarczy zaopatrzyć się w parafinę by kilka kropel rozprowadzić na zewnętrznej małżowinie. Następnie, wacikiem rozcieramy płyn w uchu i zbieramy wszystkie zanieczyszczenia. Należy przy tym pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie wlewać kotu nic do ucha! Takie działania mogą zniszczyć mu słuch. Do higieny kocich uszu używamy zwykłych wacików. Nie należy stosować patyczków do uszu, ponieważ możemy zrobić zwierzęciu krzywdę.

Wszelkiego rodzaju infekcje i choroby, objawiają się drapaniem, zaczerwienieniem, wyciekiem lub występowaniem brunatnego brudu. W takim przypadku najlepiej udać się do lecznicy na wizytę u weterynarza by ten mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.