Zielone szparagi

Szparagi to bogactwo witamin i minerałów. Sezon rozpoczyna się na początku maja i trwa dokładnie miesiąc. Nie oznacza to jednak, że są niedostępne w czerwcu. Podobnie jak z innymi warzywami, wszystko determinuje pogoda. Kiedy dopisze, możemy cieszyć się szaleństwem szparagowym nawet do końca czerwca. Naturalnie, ceny będą zdecydowanie wyższe. Jaka jest zwykła, zielona odmiana szparagów? Jak ją przyrządzać i czy należy je obierać? Zapraszam do lektury.

Zielone szparagi są równie popularne co białe. Być może cieszą się nawet większą popularnością, bo w przeciwieństwie do białych, nie wymagają obierania. Wszystkie szparagi z pęczka należy złamać tuż przy końcu. Końcówkę można wyrzucić lub obrać i gotować z pozostałą częścią. W smaku są odrobinę ostrzejsze od jej delikatniejszej odmiany – oliwkowej. Można by rzec, że przypominają brokuł.

W zależności od rozmiaru, podobnie jak szparagi oliwkowe, możemy ją smażyć, gotować czy grillować. Pamiętajmy jednak, że nie należy jej jeść na surowo! Najcieńsze czyli tzw. trójki, smażymy i grillujemy, dwójki przyrządzamy wedle uznania, a jedynki czyli te najgrubsze, gotujemy.

Ostatnią z odmian szparagów jest fioletowa. Niektórzy mylnie zakładają, że biało fioletowe, to właśnie ten typ. Niestety fioletowe szparagi są jeszcze mało popularne, ponieważ ich uprawa jest zdecydowanie trudniejsza. W smaku przypominają zarówno szparagi zielone zwykłe jak i oliwkowe. Bardzo ciekawa i jednocześnie bardzo delikatna.

Jeżeli chcecie wiedzieć jak wyglądają świeże szparagi, zapraszam na kolejny wpis.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.