Odmiana oliwkowa

W moim poprzednim wpisie znajdziecie informacje o białych szparagach dlatego dzisiaj napiszę o odmianie zielonej – oliwkowej.

Zielone szparagi są już tak dobrze znane jak białe. Są powszechnie dostępne w całej Polsce. Inaczej jest z odmianą zielonych szparagów, jaką jest odmiana oliwkowa. Ta niestety jeszcze nie jest tak popularna jak zwykła, zielona. Jak wygląda?

Oliwkowe szparagi mają piękny, jasny, zielony kolor. Zdecydowanie łagodniejszy i bardziej pastelowy niż odmiana zwykła, zielona.

Jak smakuje?

Jest bardzo delikatna i można by powiedzieć, że w smaku przypomina młody, cukrowy groszek. Warto wiedzieć, że oliwkowe szparagi można jeść na… surowo! Są pyszne. Podobnie jak inne rodzaje szparagów, oliwkowe występują w kilku rozmiarach.

Trójeczka to najcieńszy rodzaj szparagów. Niektórzy nazywają je patyczkami bo faktycznie przypominają cienkie patyczki. Te zdecydowanie najlepiej nadają się do smażenia, zapiekania czy grillowania. Dobrze skomponują się także z jajecznicą czy omletem.

Dwójeczka to średnia grubość szparagów. Podobnie jak trójka, idealnie sprawdzi się podczas smażenia czy grillowania ale także doskonale nadaje się do gotowania.

Jedynka czyli najdroższa i jednocześnie najgrubsza odmiana szparagów przeznaczona jest do gotowania. Naturalnie można ją także zapiekać ale najsmaczniejsza będzie po ugotowaniu. Jej najlepszą wersją jest ta najkrótsza. Pamiętajcie, im krótszy pęczek tym lepiej.

Oliwkowych szparagów nie obieramy. Jedynie odłamujemy końcówkę. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o zielonej odmianie zapraszam już niebawem.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.