Asparagus

Nie wiem czy wiecie ale szparagi to aż 200 gatunków roślin. Nam znane najlepiej pod postacią długich białych lub zielonych „lasek”. Dlaczego warto jeść szparagi? Kiedy jest sezon i jak je przechowywać? Zapraszam do lektury.

ODMIANY

Białe

Najbardziej popularne to szparagi białe, które występują w Polsce od kilkudziesięciu lat. Mają nieco gorzki smak, jednak za sprawą odrobiny cukru, rozpływają się w ustach. Białe szparagi uchodzą za te najbardziej szlachetne. Wymagają też, najwięcej pracy bo zanim zabierzemy się do gotowania, należy je obrać. Najlepiej zrobić to za pomocą ostrego nożyka lub zwykłej obieraczki do warzyw typu marchewka czy pietruszka. Obieramy dociskając nóż, ponieważ białe szparagi, a dokładniej ich skórka, jest bogata w tzw. „łyko”. By wyeliminować ryzyko ciągnięcia się szparagów, lepiej dobrze je obrać. Gotowanie białych szparagów jest banalnie proste. Wrzucamy je do lekko osolonej wody i gotujemy około 15 – 25 minut. Najlepiej sprawdzić czy są gotowe, wyławiając jedną z garnka. Można dodać łyżeczkę cukru by zapobiec gorzkości jednak nie zawsze jest to konieczne. Białe szparagi idealnie komponują się z bułką tartą na masełku lub w sosie francuskim czy pod beszamelem. Sprawdzą się także na zupę krem. Jest bajecznie smaczna, delikatna i dietetyczna. Już niebawem, z przyjemnością podam wam przepis na najlepszą zupę krem z białych szparagów.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o zielonych szparagach, zaglądajcie na bloga. Znajdziecie tu trochę wiadomości ale również inspiracji :).

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.