Kurczak zagrodowy skarbnicą zdrowia

Jak przyrządzić kurczaka, żeby był soczysty i kruchy? Wszystko zależy od tego jaki sposób obróbki wybierzecie ale także od tego jakie mięso kupicie. Osobiście najbardziej lubię kurczaka pieczonego z chowu zagrodowego. Jest dietetyczny, łatwy w przygotowaniu, a do tego bardzo smaczny. Pieczony kurczak to doskonałe danie dla wszystkich osób, które są na diecie. Jest doskonałym źródłem białka. No właśnie, zatem czy kurczak ma jakiekolwiek wady?

Kurczak może mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie w przypadku, kiedy hodowcy faszerują zwierzęta antybiotykami i hormonami. Na szczęście zdarza się to wyjątkowo rzadko. Stosowanie niedozwolonych substancji jest całkowicie zabronione i grozi bardzo wysokimi karami finansowymi. Właściciel fermy za złamanie przepisów może zapłacić nawet 92 tys. zł, a mięso z chowu zostanie poddane utylizacji. Zatem takie metody po prostu się nie opłacają hodowcom.

Inną kwestią utrzymanie najlepszych warunków chowu kurczaków. Mięso kurczaków zagrodowych, ma inny smak i strukturę w porównaniu do kurczaków z ferm.

Kurczak zagrodowy ma możliwość chodzenia po zagrodzie. Stały dostęp do słońca, specjalnie przygotowane snopki słomy, które mają zachęcić kurczaki do ruchu, powodują, że te są zdrowsze. Kury dostają specjalistyczną roślinną paszę, która składa się z kukurydzy, pszenicy, śruty słonecznikowej oraz niemodyfikowanej genetycznie soi. Pokarm ten jest nie tylko zdrowy ale jednocześnie odżywczy.

Za kurczaka zagrodowego należy zapłacić około 12 zł. To nieznacznie wyższa cena za znacznie lepszą jakość.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.