„Must have” w kuchni czyli wszystko o szybkowarze

Szybkowar to naczynie, które bije rekordy popularności. Trudno się dziwić bo ten garnek sprawia, że posiłki są bajecznie smaczne, zdrowe i co najważniejsze, można przygotować je w ekspresowym tempie.

Zasady działania szybkowaru

Garnek ten został zaprojektowany w taki sposób by podczas gotowania nastąpił wzrost ciśnienia. Ten zabieg powoduje szybki wzrost temperatury wrzenia wody, a tym samym następuje przyspieszenie procesu gotowania.

Szybkowar z wyglądu przypomina zwykły garnek z pokrywką wyposażoną w gumę, dłuższą rączkę oraz specjalnym ujściem na parę. Podczas gotowania należy przekręcić pokrętło by pozwolić na ujście pary. Zawór pozwoli na regulację zbyt wysokiego ciśnienia.

Zalety gotowania w szybkowarze

  • Przede wszystkim jest to oszczędność czasu. Średnio wychodzi o ok. 70% krócej!
  • W związku z szybkim gotowaniem należy pamiętać o innych plusach jak oszczędność energii, prądu i wody.
  • Równie ważne, a może nawet ważniejszy jest fakt, że potrawy przygotowywane w szybkowarze zachowują więcej wartości odżywczych. Pamiętamy, że im krótsza obróbka termiczna tym większa szansa na zachowanie wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Witaminy C i B ulegają utlenianiu podczas obróbki termicznej w wodzie. Szybkowar utrudnia ten proces.
  • Jeszcze inną zaletą używania szybkowaru jest możliwość zachowania naturalnego smaku potraw. Te są niesamowicie soczyste, aromatyczne, a do tego lekkostrawne.

Inwestycja w dobry szybkowar to inwestycja na lata. Warto zaopatrzyć się w naczynie ze stali szlachetnej, najlepiej z grubym akutermiczno-indukcyjnym dnem jak np. szybkowar Philipiak.

Źródło zdjęć: pixabay.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.