Krótki przewodnik po hiszpańskich winach

Wina hiszpańskie

Chociaż wiele osób słysząc o winie myśli o Francji czy Włoszech, to wino z półwyspu iberyjskiego uważane jest przez wielu koneserów za najlepsze. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje i warto skosztować trunków ze wszystkich części świata, ale nie da się ukryć, że to w Hiszpanii winnice zajmują olbrzymie powierzchnie, największe w skali całego globu. Dlaczego warto skosztować hiszpańskiego wina?

Smak hiszpańskiej sherry

Na milionie hektarów winnic znajdujących się na terenie Hiszpanii powstają jedne z najbardziej znanych gatunków: sherry oraz malaga. Cenione są przede wszystkim te pochodzące z regionu: Rioja, Cava, Priorato, Torro, Nawarra, Ribera del Duero czy Penedes. Wybór jest więc olbrzymi, ale zazwyczaj trafiony, bo wina hiszpańskie zawsze są kwintesencją luksusu i dobrego smaku. I chociaż sherry czy wino malaga uchodzi za ciężkie, to jednak idealnie oddają gorący klimat tego kraju.

 

Winiarstwo w Hiszpanii jest tak świetnie rozwinięte ze względu na największe na naszym kontynencie uprawy winorośli. Służy temu na pewno ciepły, przyjazny klimat, zwłaszcza w południowych rejonach, między innymi z Andaluzji, w której leży miasto Malaga. Oczywiście smak wina zależy od wielu czynników: klimatu, składu gleby, nasłonecznienia, poziomu wilgotności gruntu, a także sposobu jego przechowywania, korkowania, leżakowania. Oznacza to, że chociaż w Hiszpanii jest około 5500 winnic, w których rocznie produkuje się 33 mln hektolitrów wina, nie trzeba zamykać się tylko na te najbardziej znane, flagowe wyroby. I chociaż wina z Hiszpanii są często słodkie, czerwone i dosyć ciężkie, gdyby porównać je z wyrobami z Francji czy Włoch, to jednak miłośnik win ma spory wybór: z Hiszpanii importowane są także wina białe, różowe, półsłodkie, jak i wytrawne czy półwytrawne oraz musujące.

Najbardziej znane hiszpańskie wina

Zacznijmy jednak od tych najbardziej znanych i najszerzej dostępnych w Polsce. Kwintesencją hiszpańskiej sherry jest ta pochodząca z Jerez, ale warto sięgnąć też po drogie, ale prestiżowe wino Vega Sicilia czy musujące Cava Katalonia. Wina ze szczepów Merlot i Cabernet Sauvignon produkuje się w regionie Navarra, a stołowe, tańsze trunki w Walencji i Montilli. Region Rioja to przede wszystkim trzy różne wina: wysokoprocentowe z Baja, owocowe z Alavesa i niezwykle eleganckie i delikatne z Alta.

 

Podróżując po Hiszpanii, na pewno w niejednej restauracji natrafimy na sangrię. To jeden z najbardziej rozpoznawanych trunków na świecie, kojarzony właśnie z Półwyspem Iberyjskim. To nic innego jak napój na bazie słodkiego wina, który jest idealny na gorące wieczory, ponieważ stanowi mieszankę wina, owoców (brzoskwinie, pomarańcze, cytryny, jabłka, banany), gazowanej wody i lodu. Uważać jednak trzeba, bo chociaż sangria jest delikatna w smaku, serwowana podczas fiest oraz w licznych barach dla turystów, szybko potrafi wywołać zawroty głowy. W różnych regionach podawane są odmiany tego napoju. Istnieje także tinto de verano, czyli wino czerwone z wodą sodową albo lemoniadą, tinto de verano con naranja, czyli wino z oranżadą oraz tinto de verano con limon z cytrynową Fantą. Można je kupić w Hiszpanii nawet w plastikowych butelkach czy kartonach, w popularnych marketach. Jednak, żeby spróbować prawdziwej sangrii, najlepiej wybrać się do dobrej hiszpańskiej restauracji, albo przygotować ją samodzielnie w domu, na bazie smacznego czerwonego wina.

Oznaczenia na butelkach

Problemem dla osoby, która jeszcze nie kosztowała trunków z Półwyspu Iberyjskiego, są hiszpańskie oznaczenia. Bo o ile przeciętny klient sklepu z winami rozpoznaje już na etykiecie opisy po angielsku, to hiszpańskie mogą być tajemnicą. W profesjonalnym sklepie z winami czy w restauracji oczywiście można skorzystać z pomocy, jednak kupując samodzielnie, warto poznać hiszpańskie oznaczenia. Wina młode, sprzedawane w pierwszym roku po tłoczeniu winogron, lekkie i idealne do szybkiego wypicia to wina Joven. Crianza to wina dwuletnie, które dojrzewają minimum 6 miesięcy w dębowych beczkach, a potem 18 miesięcy w butelkach. Jeszcze starsze, trzyletnie, to Reserva, a najstarsze Grand Reserva. Te ostatnie są też najdroższe, bo produkowane z najwyższej klasy winogron pochodzących tylko z niektórych regionów i tylko w najlepszych dla dojrzewania owoców sezonach. Wino słodkie to “vino dulce”, wytrawne zaś “seco”. Szukając wina półsłodkiego czy półwytrawnego, należy szukać na etykiecie wyrazu “semi”.

Gdzie kupić hiszpańskie wina?

Sklep internetowy Profil Wino oferuje wina z różnych zakątków świata, ale przede wszystkim z tych najsłynniejszych. Znaleźć tutaj można wina słodkie i wytrawne, szampany, trunki z Francji, Włoch, ale także wino hiszpańskie w wielu wersjach i odmianach. Co ważne, są to wina wyprodukowane w niewielkich, ekologicznych winnicach, w których do produkcji wina podchodzi się tradycyjnie i pamiętając o wielowiekowych zasadach stosowanych w uprawie winorośli i przetwarzaniu owoców na trunki czerwone, białe, wytrawne i słodkie. Nie brakuje tutaj win ekskluzywnych, jak i dostępnych na każdą kieszeń, zarówno dla koneserów, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z próbowaniem nowych smaków z tego regionu Europy. Ze sklepu internetowego oferującego wina, korzystać mogą zarówno przedsiębiorcy z branży restauracyjnej lub hotelowej, jak i osoby prywatne, które picie wina traktują z pasją.

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.