Zasady fotografii portretowej

Portret, a inaczej podobizna lub konterfekt to artystyczny wizerunek pojedynczej osoby lub większej grupy. Portret może przybierać różną formę, malarską, graficzną, rzeźbiarską czy też rysunkową. Ważne jest by prawidłowo odzwierciedlał zewnętrzne podobieństwo uwiecznianych osób.

Do najbardziej popularnych zalicza się fotografia portretowa, która dzieli się na:

  • amatorską i profesjonalną,
  • naturalną i pozowaną,
  • studyjną i plenerową,
  • artystyczną oraz reportażową.

Zadaniem fotografii portretowej, jak wskazuje nazwa jest uwiecznienie portretu. Może być to cała sylwetka, zdjęcie powyżej kolan czy też wyłącznie twarz. Wszystko zależy od przyjętej koncepcji.

Do wykonania portretu służy aparat ze specjalnym rodzajem obiektywu. Ogniskowa obiektywu w tym przypadku powinna wynosić minimum 50 mm. Idealnie sprawdzą się także tzw. obiektywy stałoogniskowe czyli 70 mm w górę. Wszystkie szerokokątne poniżej 35 mm, zniekształcą sylwetkę i proporcje modela.

Aby fotografia portretowa była najwyższej jakości, powinna spełniać podstawowe wymogi.

  • Kadr centralny – punktem centralnym jest oko osoby fotografowanej. Jeżeli obiektem fotografii ma być profil, dobrze jest zostawić więcej miejsca z jednej strony zdjęcia, tej w którą patrzy model.
  • Aparat na wysokości wzroku – dobrze wykonany portret jest jednoznaczny z zachowaniem odpowiednich proporcji zatem należy trzymać aparat na wysokości oczu lub trochę wyżej.
  • Bliki – to iskierki w oczach, które uzyskuje się za pomocą tzw. blendy, która ma za zadanie odbijać światło. Do tego celu można również wykorzystać program graficzny, za pomocą którego obrabia się zdjęcia.

Więcej informacji na ten temat niebawem na blogu.

Źródło zdjęć: twitter.com

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.