Najlepsza szczoteczka, czyli… jaka?

Tak wiele mówi się o dbaniu o piękny uśmiech, ale poza reklamami w telewizji, wciąż mało jest podstawowych informacji dotyczących pielęgnacji jamy ustnej. Kilka dni temu byłam z Młodym na przeglądzie stomatologicznym i – ubytków co prawda aktualnie brak, ale…. okazało się, że należy zmienić szczoteczkę do zębów…

toothbrush-685326_1920

Jak wybrać dla siebie najlepszą szczoteczkę do zębów?

Dobra, czyli dobrana przede wszystkim pod kątem wielkości i miękkości włosia. Wiadomo doże szczoteczki są dla dorosłych, małe dla dzieci – tego należy trzymać się bezwzględnie. Drugim – jeszcze ważniejszym aspektem jest odpowiedni dobór miękkości włosia. Przyznam szczerze, że nigdy nie przywiązywałam do tego wagi, a to błąd, bo mam delikatne, często krwawiące dziąsła, które twarda szczoteczka kaleczyła dodatkowo. Tymczasem powinnam używać szczoteczek z miękkim włosiem. Najczęściej dentyści polecają szczoteczki o średniej twardości „wielopęczkowe”, wykonane z włosia syntetycznego, o łagodnie zaokrąglonych końcach. Nam dentysta polecił szczoteczkę Colgate 360 Pro-Gum jako najbezpieczniejszą aktualnie na rynku i najlepszą szczoteczkę do zębów dla osób z wrażliwymi dziąsłami.

Colgate-total-pro-gum-health-soft-toothbrush-main-image

Jak dbać o szczoteczkę?

Jedna szczoteczka powinna być używana maksymalnie 2 – 3 miesiące. A jeśli chorowaliśmy na infekcje jamy ustnej lub górnych dróg oddechowych, powinniśmy ją wymienić zaraz po chorobie. Dodatkowo, co jakiś czas warto wyparzać szczoteczkę wrzątkiem, jak przed pierwszym użyciem. Oczywiście nie wolno zapominać o dokładnym wypłukaniu pod bieżąca wodą szczoteczki po każdym jej użyciu. Ważne jest tez przechowywanie szczoteczki – pionowo i tak, by nie dotykała włosiem innych szczoteczek.

Higiena języka – sprawa wielkiej wagi

Często jest tak, że mimo iż dbamy o zęby, nasz oddech jest nieświeży. Okazuje się, że to sprawa języka. On też powinien być czyszczony. Można to robić szczoteczką do zębów, ale u wielu osób takie czyszczenie może powodować odruch wymiotny. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę, która ma na główce specjalną skrobaczkę. Po umyciu zębów, czyścimy nią język od jego nasady, czyli od gardła w kierunku czubka języka, również boki języka czyścimy w ten sam sposób. Powinno się także w ten sposób czyścić wnętrze policzków.  Po takim zabiegu robimy płukanie jamy ustnej wodą lub płynem i gotowe! – Pełna higiena jamy ustnej zakończona z powodzeniem.

attractive-19161_1920

 

2 Comments

  1. U mnie najlepsza okazała się szczoteczka soniczna Panasonic. Wysokie obroty (31 obr./min.) i delikatność – najlepszy zestaw. Moje zęby są w lepszym stanie niż w czasach sprzed tej szczoteczki.

    • Być może,jednak nie wszyscy są przekonani do szczoteczek elektrycznych. Ja wypróbowałam kilka i niestety żadna nie zdała egzaminu. Wolę tzw. „zwykłą” 🙂

Dodaj komentarz

(*) Required, Your email will not be published

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.